Sağlık

» » Öksürüğün Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar


Şikayet: Burun kanallarında, bogazda, bronslarda veya akcigerdeki bir tahrise tepki olan öksürüge yakalandınız. Balgam çıkarmaya yol açan bir öksürük ya da kuru ve kesik kesik bir öksürük söz konusu olabilir.
Öksürügün Nedenleri
Sigara: 
Kuru ve kesik kesik veya balgam çıkararak öksürüyorsunuz ve bu, sabah kalktıgınızda ya da sigara ictikten sonra siddetleniyor. Sigara icenlerin öksürmesine, sigara dumanında bulunan bircok zehirli kimyasal yol acar. Bundan kurtulmanın tek yolu sigarayı bırakmaktır.
Solunum enfeksiyonu: 
Balgam çıkararak öksürüyorsunuz ve ateşiniz 39 derecenin üzerinde. Çok yorgunsunuz, kaslarınız agrıyor ve kendinizi günlük faaliyetlerinizi yapamayacak kadar hasta hissediyorsunuz. Beyaz balgam genellikle seyrini izlemeniz gereken ama kendi kendini tedavi yöntemleriyle hafifletebileceginiz viral enfeksiyona isaret eder. Yesil veya pas rengi balgam çogu kez bakteriyel enfeksiyonun göstergesidir ve antibiyotik gerektirir.
Öksürügün Diger Sebepleri:
Mide eksimesi, soguk algınlıgı, astım, bogmaca, krup, anafilaksi, anevrizma, akciger kanseri,
akciger kollapsi, tüberküloz.
Kendiniz Ne Yapabilirsiniz
- Öksürükten çıkan balgamı (gece uykusu dısında) yutmayın. Buhar veya sıcak dus balgamı inceltir ve rahat öksürmeyi saglar. İçinde balgam söktürücü olan ve reçetesiz satılan bir ilacı deneyin ama eger çok balgam çıkartan sürekli ya da kronik bir öksürügünüz ya da astımınız varsa, balgam söktürücü kullanmayın. Bol sıvı için.
- Kuru ve kesik öksürükte bogaz pastili veya (içinde dekstrometorfan bulunan) reçetesiz satılan bir öksürük ilacını deneyebilirsiniz, ancak baska ilaçlar kullanıyorsanız, mutlaka doktora danısın. Sıcak su, çay ve limonataya katılmıs balı da deneyebilirsiniz.
- Burun akıntısı bogazınızda tahrişe yol açtıgı için öksürüyorsanız, reçetesiz satılan ilaçlar ya da antihistaminler balgamı kurutabilir.
Önlem
Öksürügünüz nedeni sigaraysa, ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Sigarayı bırakın ve sigara yerine baska tütün içmeyin.

Çocugunuzun Tedavisi
- Soguk algınlıgı belirtileri yokken çocugun ani ve siddetli öksürmesi burnuna kücük bir kıymık veya cisim kaçmıs oldugunu gösterir. Acil yardım isteyin.
- Tıkanma (nefes alıp vermede zorluk çekme) küçük bebeklerde olagan bir şey olmasına ragmen sürekli öksürük pek görülmez. Eger çocugunuz 3 aylıktan küçükse, doktora başvurun.
 – Eger çocugunuz boguk, ulur gibi öksürüyor ve bu geceleri siddetleniyorsa, çocuklarda sık görülen solunum yolu iltihaplanması söz konusu olabilir. Cocuga nemli hava gerekir. Cocugu banyoya götürüp kapıyı kapatın, birlikte küvetin dısında durun ve sıcak suyu sonuna kadar açın. Bu ise yaramazsa, saglık uzmanına ya da doktora danısın.
Kaynak: Saglık Bilgileri

Sponsorlu Bağlantılar
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Bir yorum bırak