Sağlık

» » Baş ve Boyun Kanserlerinde Sigaranın Rolü

Sponsorlu Bağlantılar


Bas -Boyun Kanserlerinde Sigaranın Rolü
Bas, boyun bölgesi kanserleri tüm vücut kanserlerinin % 9′unu, ölümlerin % 4′ünü oluşturur, erkek – kadın oranı ise 4-5/1′dir. Bas boyun bölgesi kanserleri icerisinde en fazla gırtlak kanserleri (% 45-50) görülür. Bas boyun bölgesi kanserleri gelisiminde ilk sırayı sigara alır, sigara ile birlikte alkol de kullanılırsa kanser gelisme riski artar, bunların dısında genetik faktörler, beslenme, cevresel faktörler, hijyenik faktörler, endüstriyel temaslar, radyasyon ve bazı viral ajanlar rol oynar.
Sigara icme sürelerine, günlük içilen sigara sayısına, sigaranın özelligine göre de kanser gelisim oranı degişir. Filtreli ve düsük zift bulunduran sigara icenlerle, pipo icenlerde risk orta derecededir. Alkol bas, boyun kanserleri için bagımsız ve önemli bir risk faktörüdür. Sigara ve alkolün ortak tesiri, yalnız basına sigara veya alkole göre kanser riskini % 75′in üzerinde artırır.
Sigara dumanı, 4000′den fazla farmokolojik olarak aktif, kanser yapıcı bilesik iceren bir karısımdır. Poliaromatik hidrokarbonlar, heterosiklik hidrokarbonlar, N-nitrozaminler, aromatik aminler, aldehitler, ucucu karsinojenler, inorganik bilesikler ve radyoaktif elementler dahil 43 adet karsinojenik madde sigara dumanında tanımlanmıstır. Bu maddeler kanser olusumunda DNA’ya baglanarak onu hasara ugratırlar ve hücrelerde kontrolsüz cogalma baslar. Bas boyun bölgesi kanseri olan hastalarda yapılan calısmalarda % 70 hastanın 20 yıl üzerinde sigara ictigi, % 10 hastanın 10 yıl sigara ictigi tespit edilmistir.
10 yıl sigara icmis olanlar ile hic icmemis olanlar arasında önemli fark bulunamamıstır. 10 yıldan fazla sigara icenlerde kanser gelisme riski 5-35 kat fazladır.
Bas boyun bölgesi kanserlerinde belirtiler: Cilt, dudak, agız içerisi gibi görünen kısımlarda uzun süre iyilesmeyen yara, burunda tıkanıklık, kanama, yutma güclügü, ses kısıklıgı, bogaz ağrısı, agızdan kan gelmesi kanserin bulundugu bölgelere göre degisik sikayetler görülür. Bas boyun bölgesi kanserleri icerisinde en fazla gırtlak kanserleri görüldügü için gırtlak kanserleri ile ilgili önemli birkac noktaya deginmek gerekiyor. Gırtlak kanserlerinin %70‘i 40-60 yaslarda erkeklerde sık görülmekte fakat son zamanlarda kadınlar arasında sigara kullanımının artması ve sigara baslama yasındaki düsüsten dolayı daha genc yaslarda ve kadınlarda da sık görülmeye baslamıstır.
Gırtlak kanseri tespit edilen hastaların % 95-98‘inde sigara kullanımı vardır. 40 yas üzerinde. 20 yılı askın sigara icen birisinde 2 haftayı gecen ses kısıklıgı varsa gırtlak kanseri olmadıgını ispat etmek gerekir. Gırtlak kanserleri erken belirti verdigi ve kolay tanı kondugu icin sag kalma süresi daha uzundur. Sigarayı bıraktıktan 5-6 yıl sonra kanser riski azalır, 15 yıl sonra hic icmeyenle aynı duruma gelinir.
Bas boyun bölgesi kanserlerinin tanısı, fizik muayenesi, endoskobik muayene, CT,MRI ve biopsi ile konur. Tedavisi genellikle ameliyat ile olur. Bazı kanser türlerinde kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir.
Görüldügü gibi sigara ile kanser arasında pozitif bir iliski vardır. Sigara, özellikle alkol ile birlikte kullanıldıgında kansere yakalanma riskini önemli ölcüde arttırır. Bugün sigara ile alkol kullanma alıskanlıgı insan saglıgını sürekli tahrip ediyor ve bu alıskanlıkların mutlaka bırakılması gerekiyor, en önemlisi okullarımızda bu kötülüklerin genclerimize bulasmasını önlemek gerekiyor. Batı ülkelerinde sigara icme oranı %30 larda olup gittikce azalırken . Bizim ülkemizde ise bu oranın % 50-70′lerde olması son derece üzücüdür. Saglıkla Kalın
Kaynak : Saglık bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Bir yorum bırak