Sağlık

» » Bahar Alerjisi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar


Bahar Alerjisi Hakkında Bilinmemiz Gerekenler
Baharla birlikte insanda dogada oldugu gibi canlanma, güzel duygularda artma ve mutluluk hissi yesermektedir. Buna ragmen toplumda bahar yorgunlugu denilen; halsizlik, yorgunluk, isteksizlik ile birlikte seyreden is gücü kaybı ve okula devamsızlıga yol acan hastalıga rastlamaktayız. Bu belirtilerin hic bahar alerjisinden olabilecegini düsündünüz mü?
Bahar alerjisi genellikle baharla birlikte artıs gösteren polenlere baglı oldugu için Polen alerjisi ile özdeslesmistir.
POLEN NEDİR?
Polen bitkilerin erkek üreme hücresi olup ilk bulunan alerjenlerdendir. Baharla birlikte ortaya cıkıp bitkilerin havaya sactıgı polenler rüzgâr yoluyla 500 km uzaga kadar ucusup dagılabilirler. Ulastıkları yerlerde döllenmeye sebep olarak bitkilerin cogalmasına neden olurlar.Cayır, tahıl, agac ve yabani otlar en önemli polen kaynagıdır. Agac polenleri Subat-Nisan, cayır polenleri Mayıs-Temmuz, yabani ot polenleri ise en cok Agustos-Ekim aylarında yayılma gösterir. Gün icerisinde sabah saatlerinde polen düzeyi daha cok yogunlasmaktadır.
Nemli ve rutubetli havalarda azalırken kuru ve günesli havalarda polen düzeyi artmaktadır. Küresel ısınma ile birlikte alerjik hastalıkların artısındaki sebeplerden biri ve en önemlisidir.
Nasıl tanı konur?
Sikâyetleri olanlar ve polen alerjisinden süphelenilenlerde klinik, muayene ve alerji deri testleri ile tama yakın tanı konur. Gerekirse ileri tetkikler; nasal smear, Total İg E ve özellikli kan testleri ile onaylanır.
Özellikle bahar allerjisinden süphelenen hastaların Subat-Eylül arası bu testleri yaptırmalarında yarar vardır. Cünkü bu aylarda vücuttaki alerjik cevap düzeyi artacagından tanı kolaylasır.
Bahar alerjisi nasıl olusur?
Atopi dedigimiz alerjik yatkınlıgı olan insanlarda havadaki polenler soluma yoluyla öncelikle buruna yerlesir ve mevsimsel yakınmaların olusmasına neden oluyor. Vucut bu madde ile karsılastıgı zaman biyokimyasal bir silah (histamin) üreterek alerjik belirtilerin ve hastalıkların olusmasına sebep olur. Kisinin sikâyetleri havada bulunan polen miktarına baglı olarak artma veya azalma gösterebilir.
Polenlerin yol actıgı hastalıklar ve Belirtileri
Havadaki polenler solunum yoluyla burunda, bronslarda veya gözlerde birikir. Burunda Alerjik Rinit(Bahar alerjisi/saman nezlesi),bronslarda Alerjik Astım, gözlerde ise Konjuktivite neden oluyor. Bu tür alerjiden yakınanların hangi cins polene karsı alerjik olduklarının belirlenmesi yararlıdır. Alerjisi olan kisi duyarlı oldugu bitkinin polen yaydıgı mevsimde o bitkinin yogun oldugu bölgeden uzak kalmalıdır. Bu konuda gelismis ülkeler hazırladıkları polen haritası ile polen alerji vakalarının azalmasına büyük katkıda bulunmuslardır. Ülkemizde Burdur, Samsun, İstanbul, Ankara, Bursa ve Kütahya bölgelerinde agac ve cayır polenlerine yaygın olarak rastlanmıstır.Baharla birlikte sürekli hapsırma, burun akıntısı ve tıkanıklıgı, geniz akıntısı, kuru öksürük, bogaz, burun ve kulakta siddetli kasıntı ya da gözlerde kasıntı ve sulanma gibi belirtilerle saman nezlesi baslar. Önlem alınmazsa ileri vakalarda yorgunluk, istahsızlık, sinirlilik, bas agrısı, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronsit veya astım gibi hastalıklara dönüsebiliyor.
Polen alerjisinden korunma yolları:
Polenlerin en fazla ucustugu sabahları saat 05.00 ile 10.00 arası acık havaya cıkmamalısınız. Ancak agız ve burnu kapatan maskelerle cıkabilirsiniz.
Polen zamanı acık havada spor yapmayın.
Saclar tozu tutuyor. Bu nedenle her aksam saclarınızı yıkayıp dus almalısınız. Böylece üzerinizdeki polen tozlarından arınabilirsiniz.
Cocuklar sokaktan geldigi zaman giysilerini hemen degistirin.
Arabada giderken camları acmayın. Hava degisimi icin klimadan yararlanın.
Polen zamanı evde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun.
Evinizde ve ofiste varsa polen filtreli klima kullanın. Bu filtreleri sık sık temizletin. Böylece dısardan gelecek olan tozları önleyebilirsiniz.
Tatil icin deniz kenarını veya yüksek dagları tercih edin.
Dısarıda gözlük ve sapka kullanın ve gözlükleri her gün yıkayın.
Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında cıkarmamalısınız.
Alerjiye karsı doktorunuza basvurun.
Cim bicmekten kacının ya da maske veya sapka kullanın.
Tedavi de nelere dikkat edilmelidir?
Korunmak için :
Polen alerjisi olanlar yukarıdaki önlemlere tama yakın uymalıdırlar.
Sikâyetler gecmezse İlac tedavisi gerekir.
Doktor gözetiminde Anti alerjik ilaçlarla hastalık kontrol altında tutulmaya calısılmalıdır. Eski kusak antialerjik ilaclarda sakinlestirici(sedatif) yan etki, ilaclarla etkilesme ve kalpde toksik etki fazla oldugundan terk edilmeye baslanmıstır. Bu nedenle eczaneden rastgele alerji ilacı alınmamalıdır. Yeni kusak ilaclarda bu yan etkiler minimuma indirilmistir.
Eger alerjik sikâyetler ilaclarla gecmiyorsa ve giderek artıyorsa spesifik alerji tespit edilenlere ası tedavisi (immunoterapi) uygulanabilir.Cok az miktarlardan baslanarak giderek artırılan allerjen ası ile vücuda verilir. Bu alerjenlere karsı vücudun desensitize (duyarsız) hale gelmesi saglanır. Asılama yaklasık 4–5 yıl sürebilir.
Tüm bunlara ragmen maalesef Alerjik hastalıklarda % 100 tedavi mümkün olmayabiliyor. Ancak yukarıdaki yöntemlerle Alerjik Hastalıklar tama yakın kontrol altına alınmaya calısılmaktadır.
Uzm. Dr. Orhan DALKILIC – Medical Park Göztepe Hastanesi Gögüs Hastalıkları Uzmanı
Kaynak:Medikalpark alerji klinigi

Sponsorlu Bağlantılar
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Bir yorum bırak