Sağlık

» » Burun Tıkanıklıgını Dogal Yollarla Hafifletin.!!

Sponsorlu Bağlantılar


Burun Tıkanıklıgını Dogal Yollarla Hafifletin.!!

Burun tıkanıklıgı genelde sinüzite baglı olarak görülen bır rahatsızlıktır.Cogunlukla soguk ve kirli havalar da daha cok görülen burun tıkanıklıgı bazılarında kroniklesmis bir durumdur. Piyasada satılan burun spreylerinin ise bagımlılık yaptıgını artık bilmeyenimiz yok. Çok zor durumda kalınmadıkca kullanımı önerilmeyen bu fısfıslar yerine dogal ve kücük dokunuslarla bu tıkanıklıgı en aza indirmeniz mümkün.Peki nedir bu dogal, kücük dokunuslar????
*Nemli Oda
Burun tıkanıklıgı gibi durumlarda ortamın nemli olması burun tıkanıklıgına iyi gelir. Uyudugunuz odada kaloriferin üzerine bir su bardagı su koyun veya daha etkili bir nemli ortam icin odanızda sürekli bir caydanlık kaynatarak odanızın nemli kalmasını saglayın.
*Tuzlu Su
Tuzlu su burnu temizlemek icin oldukca etkili bir yöntem. Ilık bir bardak suya bir cay kasıgı tuz koyarak burnunuzu temizleyebilirsiniz. Vücudün ph değerlerine yakınlık göstermesini isterseniz de bir cay kasıgı sofra karbonatı ilave edebilirsiniz. İse yarayacagından emin olun!!!!
*Battaniye Altı
Gün icerisinde kendinizi sıcak tutmak veya bir battaniyenin altına girip terlemek burun tıkanıklıgına iyi gelecektir.
*Sütü azaltın
Burunun tıkalı oldugu dönemlerde süt icmekten kacınmanız gerekecektir. Süt mukus üretimi arttıran önemli bir faktördür ve her zamankinden daha az tüketmeniz gerekebilır.
*Zeytinyagı
Burun deliklerine zeytinyagı damlatmak burun tıkanıklıgını etkili bir sekilde acıyor.
*Lavanta Çicegi
Burun tıkanıklıgını acmak icin bir tutam lavanta cicegi yapraklarını bir bardak kaynamıs suyun icinse 10 dakika kadar demledikten sonra süzerek elde edilen lavantalı suyu tıkanıklık gecene kadar her gün saat bası tıkalı buruna cekilir.
*Bol su icin!
Bol su tüketiminin burun tıkanıklıgını iyilestirici özelligi oldugu biliniyor. İster enfeksiyonel ister alerjik burun tıkanıklıgınız olsun, bol su icmek mukozayı sıvılastırdıgından tıkanklıgı azaltıyor.
*Atkuyrugu Kökü
Atkuyrugu otu ve Nergis çicegi otunun yaprakları aynı miktarlarda alınarak bir havan yardımıyla iyice dövülerek ezilir ve elde edilen karısım bir miktar zeytin yagı ve su yardımıyla sulandırılarak bir gün dinlenmeye bırakılır ve süzülerek her saat bası 4-5 damla burna damlatılır.
*Mısır Kökü
Mısır kökü bir miktar suyun icine alınarak kaynatılıp süzüldükten sonra elde edilen su zeytin yagı ve nane suyu ile iyice karıstırılarak harmanlanır. Elde edilen karısımdan hastalık boyunca tıkalı burna cekilir.
*Zencefil
Sinüzıtten kaynaklanan bir burun tıkanıklıgına zencefil bitkisi cok iyi gelmektedir. Bu bitkinin her gün iki fincan kadar cayı icilebilir veya yemekler ile birlikte kullanılabilir. Kaynak:http://www.hthayat.com/

Sponsorlu Bağlantılar
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Bir yorum bırak